SERVIS: + 420 739 387 271
Po-Pá: 7:00 – 18:00

Příprava a údržba kapalin

PŘESNÁ KONCENTRACE, ČISTÁ KAPALINA

Údržba a příprava kapalin by měla být na denním pořádku, je to základ správně fungující emulze. Každý určitě ví, že stabilní koncentrace má vliv na kvalitu obrábění, životnost nástrojů a stabilitu emulze samotnou. V případě, že koncentrace je malá, může docházet ke zkrácení životnosti nástrojů a naopak, v případě, že máme koncentraci vysokou, může docházet k zalepování strojů a nebo dokonce ke kožním problémům.

Velký vliv na stabilitu emulze má také úkapový olej. Tento olej blokuje kapalině „dýchat“ a emulze samotná se tímto velmi degraduje. Úkapový olej se tvoří obvykle ze sekundárního mazání stroje, kde se následně oplachem dostává do nádrže stroje. Je tedy velmi důležité tento olej sbírat, aby se nezkracovala životnost kapaliny.

PŘÍPRAVA SPRÁVNÉ KONCENTRACE

MIXCOOL 10

Zařízení slouží pro přípravu chladicích a řezných kapalin v předepsaném poměru. Je vhodné především pro malé a střední provozy, kde stačí namíchané množství 800 l/hod. Maximální koncentrace je závislá na vstupním tlaku vody, a také na viskozitě míchaného koncentrátu. Výhodou je možnost plynulé regulace a míchání kapalin přímo u strojů. Za pomoci tohoto zařízení lze připravovat veškeré vodou mísitelné kapaliny. Není vhodné pro kapaliny, jejichž složení způsobuje rozleptávání gumových částí. 

KONSTRUKCE A PROVEDENÍ

Toto zařízení se vyrábí z povrchově upravené hliníkové slitiny tak, aby nedocházelo k možným povrchovým reakcím materiálu. Přívod vody je přes kulový uzavírací ventil G1/2“. Koncentrát je nasáván přes sací potrubí zajištěné pojistným ventilem. Ten zabraňuje možnosti vniknutí vody do koncentrátu a následnému znehodnocení. Koncentrát, který je nasáván pod tlakem, prochází přes redukční ventil, kde se může plynule regulovat koncentrace v předepsaném poměru. Takto připravená kapalina se vypouští do připravené nádrže stroje pomocí ohebné hadice s kovovou spirálou, která brání možnému zmáčknutí a zdeformování. Veškeré díly tohoto zařízení se vyrábí z komponentů odolávajících ropným produktům, olejům, vyšším tlakům a mechanickým poškozením.

Technické informace

 • Tlak vody pro správné míchání 2,5 – 4,0 bar – standardní tlak v řádu
 • Výkon zařízení cca 800lit./hod.
 • Rozsah koncentrace 0 – 20%
 • Sací hadice s kovovou spirálou
 • Výpustní hadice s kovovou spirálou
Míchací zařízení Mixcool 10

JAK SE ZBAVIT ÚKAPOVÉHO OLEJE

PÁSOVÝ SKIMMER APS 80

Pásový skimmer se používá ke sbírání úkapového oleje z hladiny chladicí emulze v nádržích u obráběcí konvenčních a CNC strojů. Pevně se zajistí pomocí šroubů na nádrži ve výšce minimálně 30mm nad hladinou emulze a automaticky zachycuje a odvádí neužitečné olejové látky plovoucí na hladině. Chladicí emulze se tak čistí a nerostou v ní mikroorganismy, prodlužuje se její životnost, chod výroby a snižuje se zatížení životního prostředí. Pásový skimmer lze používat také u nádrží strojů, používaných k čištění a odmašťování strojních součástí a náhradních dílů. Oddělovat a zachycovat lze olejové látky plovoucí na povrchu odpadních vod.

KONSTRUKCE A PROVEDENÍ

Na otáčejícím se pásu je zavěšeno hliníkové závaží. Napnutý pás je ponořen do chladicí emulze, na který se velmi účinně zachycuje úkapový olej. Ten je vynášen a stírán pomocí stěrky do koryta a odtud odtéká hadicí do připravené nádoby. Otáčivý pohyb zajišťuje elektromotor a pás je unášen pomocí kladky z lehké slitiny. Tělo pásového skimmeru je vyrobeno z nerezového plechu. V základně skimmeru jsou čtyři otvory pro uchycení. Je to ideální zařízení pro sběr úkapového oleje s minimální údržbou

TECHNICKÉ INFORMACE

 • Napájení – 230 v
 • Kapacita – 8 l/hod
 • Šířka (Š) – 100 mm
 • Výška (V) – 160 mm
 • Hloubka (H) – 290 mm
 • Hmotnost – 3,8 kg
 • Rozměry pásku 80 x 600 mm a 80 x 1000 mm
 • Další rozměry pásku dle dotazu
Odstranění úkapového oleje - Pásový skimmer APS 80

JAK ODSÁT KAPALINU Z NÁDRŽE

ODSÁVACÍ ZAŘÍZENÍ VACUUM 60

Toto mobilní odsávací zařízení má své stálé místo při třískovém obrábění a to všude tam, kde musí být odčerpány staré chladicí kapaliny (emulze), kal třísek a jemných nečistot z lože stroje nebo centrálních nádrží. Pomocí tohoto zařízení mohou být odsávány znečištěné oleje, stejně tak i cizí oleje plovoucí na povrchu emulze. Světlost sací hadice je 40mm, čímž nedochází k ucpání přístroje. Toto odsávací zařízení může být použito na jakýkoli starý (použitý) sud s otvorem G2”a G3/4”.

KONSTRUKCE A PROVEDENÍ

Díky optimální konstrukci hnací trysky a difuzoru pracuje odsávač pomocí stlačeného vzduchu s nejvyšší účinností. Při velice nízké spotřebě stlačeného vzduchu je dosahováno vysokého objemu sání. Protože zde je minimum pohyblivých části, je opotřebení omezeno na minimum. Přepnutím ventilu je možné obrátit chod a odčerpané kapaliny přesunout ze sudu do odpadních olejů (sběrné jímky). Nízká hmotnost zařízení umožňuje snadnou manipulaci.

TECHNICKÉ INFORMACE

 • Spotřeba stlačeného vzduchu při tlaku cca 5 bar 250 lit./min.
 • Množství odsátého vzduchu cca 1,5 m3
 • Max. podtlak 0,4 bar
 • Mobilní odsávací zařízení určené pro odčerpání starých chladicích kapalin, kalů třísek a nečistot
 • Odsávací trubice
 • Hadice s kovovou ochranou
Odsávací zařízení Vacuum 60

MIXCOOL 10

VACUUM 60

PÁSOVÝ SKIMMER APS 80

Zaujala Vás naše komplexní nabídka produktů?

Kontaktujte nás!

E-mail

aknel@aknel.cz

Telefon:

+420 381 218 666