SERVIS: + 420 739 387 271
Po-Pá: 7:00 – 18:00

FALEX – 4 kuličkový test

Říj 11, 2023

Jako jedni z mála se můžeme pyšnit novým laboratorním zařízením, které nám přinese další posun v našem vývoji. Olej, aditiva a další mají zásadní vliv na snižování tření a opotřebení komponentů stroje. Díky mazivosti se určují výhody a nevýhody finálních produktů a následně se právě řadí do výkonnostních skupin.

4 kuličkový test se používá k charakterizování vlastností maziv, jako jsou například WP a EP aditiva.

Zařízení se skládá ze 4 kuliček, které jsou postaveny do „pyramidy“. Základnu tvoří 3 kuličky, které jsou pevně ustaveny a na této základně je postavena kulička poslední, tedy čtvrtá. Test probíhá tak, že horní kulička se otáčí a rotuje a je v kontaktu se spodní základnou kuliček, které jsou v pevné pozici a testuje se vlastnost maziva fungovat za extrémního tlaku.

Test začíná při nízkém zatížení, při kterém mazivo funguje dobře, vytváří se dobrý ochranný film a samozřejmě není detekováno žádná zadření. Zatížení se začíná postupně zvyšovat dle předepsané normy, dokud nedojde k detekci zadření, případně navýšení zatížení. Tento bod vlastně znamená, že olej již nemůže dále vytvářet ochranný film mezi dvěma plochami.

Na základě těchto testů lze dále upravovat či vyvíjet daný produkt, protože jakýkoliv zásah do základu testovaného produktu bude ihned vidět na následujících výsledcích.

PARAMETRY

  • Rozsah otáček: 1 – 1 800 RPM
  • Standardní zatížení: 1 – 800 kg
  • Programovatelná kontrola teploty až do 200°C
  • Testování v závislosti na čase
  • Třecí systém s rozmezí 0 – 250 lbs